To co w życiu ważne

Jest najważniejszy. W każdym mongolskim domu otacza się go szczerym szacunkiem i uwielbieniem, bez względu na to czy mieszkamy w jurcie, w bloku w samym centrum miasta, w hotelu, w drewnianej chatce na północy czy w małym domku na obrzeżach stolicy. Jest królem i koniec kropka! O świecie wie absolutnie wszystko – w jakiej kondycji jest mongolska gospodarka, który krój i kolor deela będzie w tym sezonie najmodniejszy, ile kosztuje karton najlepszego jaczego mleka, która piosenka wdrapała się na szczyt światowych list przebojów i wiele, wiele innych. Potrafi wzruszyć opowieścią, rozbawić sytuacyjnym żartem, zaintrygować historyczną ciekawostką i utulić do snu po dniu pełnym wrażeń. Umiejętnie skupia na sobie uwagę słuchaczy jak nikt inny, odrywa od rzeczywistego świata, niweluje upływ czasu, czy po prostu stanowi tło dla prozaicznych codziennych czynności. Zawsze jest słusznych rozmiarów, choć nigdy zbyt gruby, zadbany, błyszczący, a jego ulubionym miejscem spoczynku jest centralny punkt salonu (jeżeli takowy w domu występuje)….Telewizor!

Po przekroczeniu progu domu, ręka gościa wyćwiczonym, niemalże samoistnym ruchem wędruje w stronę pilota, a przełączanie kanałów na chybił trafił staje się niczym rytuał powitalny, sprawiając iż gość czuje się jak u siebie. Więcej! Czuje się ważny i doceniony – dzierży przecież przedmiot pożądania każdego szanującego się żywiciela rodziny, przyciągając zazdrosne spojrzenia, pochylonych nad czarkami z herbatą, zgromadzonych. Jak więc widać pewne rzeczy wynosi się z domu. Z tego też względu nigdy nie łudź się dziewczyno Mongoła, że będziesz od telewizora ważniejsza! Przecież nie od dziś wiadomo, że  każdy mężczyzna swoje priorytety mieć musi! Gdy ty będziesz w połowie ustalania istotnej, niecierpiącej zwłoki kwestii, twój chłopak poderwie się jak oparzony, gdyż telewizor właśnie oznajmił, że samoistnie wyłączy się za dwie minuty, a potem oczywiście nie będzie pamiętał o czym rozmawialiście, próbując uspokoić skołatane nerwy. Potem rozgotuje buudze, gdyż będzie musiał obejrzeć do końca wyjątkowo zabawny skecz, by następnie usmarować wszystko dookoła siebie głośno śmiejąc się z kolejnego. Wieczorem natomiast nie pozostanie Ci nic innego, jak okryć ukochanego, wtulającego się w pilota niczym w pluszowego misia, kołderką i powiedzieć dobranoc uśmiechniętej pani, prowadzącej wieczorny teleturniej!

Nie trać jednak nadziei! Przecież również nie od dziś wiadomo, że nic lepiej nie potrafi przywrócić właściwego stanu rzeczy, jak wizyta u babci! Tutaj to zadba by nie brakowało Ci herbaty w czarce, zajmie się krojeniem upieczonego w całości barana i podsuwaniem Ci pod nos miseczki z cukierkami, a Ty będziesz wmawiać samej sobie, że to na pewno nie ma nic wspólnego z faktem, że telewizor jest stary, pilot popsuty, a żeby go włączyć trzeba podnieść się od stołu i przespacerować na drugi koniec pokoju… 🙂

fot. by T

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s